MARS
I mars får vi glädjen att välkomna tre nya personer till AFS Sverige: två praktikant och en ESC-volontär.
Jorren studerar Business Management vid Artevelde University i Belgien och gör en tre månader lång praktik hos oss som en del av sin utbildning. Jorren är själv aktiv volontär i AFS i Belgien och känner därför organisationen väldigt väl. Under sin tid hos oss kommer han särskilt att arbeta tillsammans med Sveriges läger- och utbildningsgrupp – SLUG, där han bidrar med idéer, planering och utveckling av våra läger och utbildningar, så att allt det fina arbete som SLUG har byggt upp under de senaste åren kan fortsätta och utvecklas på ett hållbart sätt.
Maddalena kommer till oss genom European Solidarity Corps (ESC) och kommer under sin volontärperiod att ha ett särskilt fokus på AFS Sveriges medie- och kommunikationsgrupp. Hon har en bakgrund inom kommunikation och marknadsföring och studerar kommunikationsvetenskap vid Università di Modena e Reggio Emilia. Maddalena har erfarenhet av att arbeta med digitalt innehåll, kommunikationsplaner och webbprojekt och ser fram emot att bidra till att utveckla AFS Sveriges synlighet och kommunikation – både internt och externt.
Mai arbetar som frilansande Media Coordinator och Digital Content Creator, med bakgrund inom marknadsföring, design och tv-produktion i Japan. Hon är särskilt intresserad av projektledning och koordinering och vill gärna som praktikant bidra till att skapa struktur, tydlighet och stark kommunikation inom AFS. Under det senaste året har hon desutom varit en aktiv medlem i SLUG och varit med från allra första början i vår nya mediegrupp.
På kontoret är det samtidigt full fart. Lisa och jag är i gång med att läsa och behandla ansökningar – både från studenter som vill komma till Sverige och från svenska ungdomar som drömmer om att åka ut i världen.
Parallellt arbetar vi också med att uppdatera och förbättra våra digitala system, bland annat genom implementeringen av Salesforce och OneAFS. Målet är att göra processerna enklare och mer överskådliga – inte minst för er som är volontärer. Förhoppningen är att det ska bli lättare att få tillgång till relevant information, följa studenter i processen och arbeta tillsammans på ett mer transparent och smidigt sätt i hela organisationen.
Allt gott till er
Lisa & Rikke
